O našem středisku

Skauting, zrozený v roce 1907 v britském království a „importovaný“ A. B. Svojsíkem do tehdejšího Rakouska-Uherska roku 1912, si našel cestu do Králova Pole krátce po vzniku Československa, v roce 1919. Tehdy zde byl založen 4. brněnský chlapecký oddíl (4. Bo).

V dalších letech se na organizování skautské činnosti v Králově Poli významně podílela rodina Foitova. Ferdinand Foit vedl Čtverku v období 1931-1940, zatímco jeho choť Emilie Foitová v červnu 1929 zakládá dívčí 3. oddíl. Činnost královopolských skautů odrážela vývoj politické situace v Československu, postihl ji tak zákaz činnosti v období nacistické okupace i komunistické totality. Přesto opakovaně prokázala svou životaschopnost, v krátkých obdobích po II. sv. válce nebo během Pražského jara zastřešovalo středisko Královo Pole celou řadu oddílů (18. dBo, 21. Bo, 45. Bo – dnes 50. Bo, 97. Bo, 97. dBo a další). Mezi lety 1968 a 1970 středisko vedl Ing. Karel Pospíšil, který se pak spolu s dalšími (Biebrovi, Novákovi, Pospíšek a mnoho dalších) věnoval práci s dětmi a mládeží i v období normalizace.

Poslední obnovení skautské činnosti se odehrálo na jaře 1990, během několika let se složení střediska ustálilo na současném počtu 3 oddílů mladších členů, tedy 4. Bo „Čtverka“, 3. dBo „Dívčí Trojka“ a 97. dBo „Zlatý kvítek“ (působí v Žabovřeskách).

Jak již bylo uvedeno, skautská výchova se v Králově Poli těší již více než stoleté tradici. Jednotlivými oddíly mezitím prošlo již několik generací místních dětí a dospívajících. Z významných občanů – členů střediska Královo Pole – lze zmínit alespoň Otmara Chlupa nebo Svatopluka Besedu, oba tragicky zahynuli během 2. sv. války.

Jako zázemí sloužila středisku v průběhu let celá řada objektů, namátkou školy na Slovanském a Mojmírově náměstí, dále klubovny na Palackého, Charvátské, ve spořitelně atd. Od roku 1990 je naší adresou Slovinská 41 a v Žabovřeskách Mozolky 52. Mimo kluboven dlouhodobě užíváme pro letní tábory tábořiště Terezín a od roku 2007 tábořiště Kebharec, obojí v České Kanadě.